Jak jsme začínali.....

1993 Vítěz Aleš Dytrt
1994 Start
1995 Depo
2000 Start
2000 Depo
2002 Start
2002 Kolo
2002 Vyhlášení
Pečení medailí 3
Pečení medailí 2

 

Historie Žamberského duatlonu

 

Vše začalo u piva…

Počátkem 90. let jsme společně s kamarádem Tomášem Bittnerem vyzkoušeli triatlon – sport pro nás do té doby zcela nový. Jedny z prvních triatlonů, kterých jsme se zúčastnili, byly závody v okolí Králík, Lanškrouna či Rudoltic. Nadšení z nového sportu nás přimělo přihlásit se na triatlon v delších distancích. V roce 1991 jsme zažádali o víza a odjeli do tenkrát západního Německa, do města Hof dokončit náš první triatlon v olympijských distancích (1,5 km, 40 km, 10 km).

Od dětských let jsme závodili na běžkách. Proto pro nás nebylo kolo ani běh problém. V čem jsme ale nevynikali, bylo plavání. Prsařským plaveckým stylem jsme ostatním závodníkům nemohli stačit.

Řešením byl tedy duatlon.

Po absolvování našeho prvního duatlonu v Dobrušce bylo jasno, že duatlon musíme udělat v Žamberku.

 

Každou neděli v 9 hod se nás scházela parta žambereckých lyžařů a běžců v parku na společném běžeckém tréninku, kterému se říkalo „buď fit“ (odtud vznikl název našeho prvního duatlonu).

Na jednom z těchto tréninků jsme oznámili ostatním, aby si v neděli 27. října (1991) s sebou do parku vzali i kolo a my jim připravíme duatlon. (někteří ani nevěděli, co toto slovo znamená). Trať byla následující:

4,5 km běhu ve třech okruzích v parku, 22 km na kole v pěti okruzích – parkem, kaštanovou alejí na začátek Lukavice, po silnici zpátky do Žamberka na náměstí a zámeckou bránou zpět do parku,  a na závěr 4,5 km běhu stejnou trasou jako první běh.

Na start se nás postavilo celkem 10, kola opřena o stromy a odstartovalo se. Do cíle dorazili všichni ve zdraví a šťastní.

Tak přesně takto vypadal náš první Žamberský duatlon. 

Trať cyklistické části se kvůli bezpečnosti závodníků za ty roky 2 x měnila, došlo také na úpravu běžecké části. Postupně přibývaly i další aktivity.

Za tu dobu se na startovní čáru Žamberského duatlonu postavilo mnoho reprezentantů různých druhů sportu, medailisté z olympijských her a mistrovství světa. Například triatlonisté – Petr Vabroušek, Přemek Švarc, Vendula Frintová nebo biatlonisté – Ondra Moravec, Michal Krčmář či Eva Kristejn Puskarčíková.

 

Přestože je Žamberský duatlon od roku 2011 pořádán jako Mistrovství ČR, jsou to především hobíci a všichni milovníci běhu, jízdy na kole a pohybu vůbec, pro které tento závod pořádáme.

 

Žamberský duatlon je neodmyslitelně spojen s krásným prostředím zámeckého parku. Velké díky proto patří rodině Parishů, s jejímž svolením můžou závody probíhat právě zde.

  

Tomáš Strnad